Ahoj, volám sa Andrea Velebná

Som matka, žena, minimalistka a nadšená ochrankyňa životného prostredia. Rada trávim svoj čas v kuchyni, kde vládne čistota a poriadok. Moja špajza je plná zdravých surovín a každý deň varím svojej rodine jedlá, ktoré im chutia a vďaka ktorým sú zdraví, plní energie a radosti. Varenie mi prináša radosť, uspokojenie a je to pre mňa relax.

Ale prežívala som aj ťažké obdobia…

Už na začiatku mojej materskej dovolenky som si uvedomila, že odteraz bude varenie na dôležitom mieste v mojom živote. V kuchyni som trávila pol dňa, kým som pripravila prvé príkrmy synovi a obedy a večere pre seba a manžela.

Po čase prešiel môj syn na dospelácku stravu, preto som sa snažila pripravovať zdravé jedlá z kvalitných surovín. Začala som si to užívať, hľadala som nové recepty a experimentovala. Môj manžel však moju novú záľubu neprijal s nadšením, moje najobľúbenejšie tekvicové krupoto ani pšenový nákyp ho nenadhli. Dohodli sme sa, že občas mu pripravím iné jedlo, prípadne si uvarí sám, na čo bude mať chuť.

Keď mal syn približne dva roky, začal sa sťažovať na bolesti bruška a často zvracal. Po dohode s pediatričkou sme vysadili kravské mlieko. Pomohlo to len na chvíľu a symptómy sa vrátili.

Keď mu zistili histamínovú intoleranciu, bola som v koncoch. Dopodrobna som si naštudovala povolené a zakázané potraviny, čítala blogy a diskusie mamičiek, ale nikde som nenašla podporu. Zrazu som nevedela, čo mám synovi variť, aké suroviny použiť a pri dvoch deťoch som už nemala toľko času na varenie.

 Môj záchranca MINIMALIZMUS

A práve v tej chvíli ma napadla tá správna myšlienka. Vždy som sa považovala za minimalistku, ale dovtedy som nepoužívala minimalizmus pri varení. Kuchynské náradie, taniere, poháre som už dávno mala vytriedené a pochopila som, že aj proces varenia musím nejakým spôsobom premyslieť a zjednodušiť.

Pochopila som, že nestačí zbierať recepty a skúšať nové potraviny a nemôžem bezhlavo nakupovať suroviny, treba celý postup dopodrobna naplánovať.

A tak som si jedného dňa zobrala ceruzku a papier a pripravila som náš stály rodinný jedálniček. Tento plán využívam s maximálnou spokojnosťou, pretože mi to prinieslo istotu do môjho života a kuchyne. V každej chvíli viem, čo budem variť na ďalšie dni a čo bude moja rodina jesť. Neprekvapia ma ani návštevy, pretože vždy som pripravená im dať niečo chutné pod zub.

Za toto všetko môžem ďakovať jedine minimalizmu. Je pre mňa životný štýl, vďaka ktorému žijem svoj život v harmónii so sebou a so svetom. 

Objavenie minimalizmu prinieslo pokoj a poriadok do môjho života, domova a kuchyne. Už žiadne hladné deti, žiadne plytvanie jedlom.

Preto som sa rozhodla podeliť o moje skúsenosti a uľahčiť ďalším rodinám, matkám varenie. Vymyslela som spôsob, ako pomocou plánovania jedálnička a zjednodušenia kuchynského prostredia premeniť proces prípravy jedál na príjemnú činnosť.

Dlho som hľadala a tvorila systém, ktorý teraz perfektne funguje a ktoré odovzdávam prostredníctvom skupiny Minimalistické rodinné varenie.